NF zesilovač s LM386

Milan Horkel

Modul univerzálního nízkofrekvenčního zesilovače s obvodem LM386 se dá použít jako koncový zesilovač při stavbě přijímačů a dalších zařízení nevyžadujících větší výstupní výkon. Zesilovač je opatřen propojkami k nastavení parametrů (zesílení a barva zvuku) aby jeho použití bylo co nejuniverzálnější.

Pohled na zesilovač

Acrobat PDF verze

Technické parametry

Parametr Hodnota Poznámka
Napájení +4V až +12V absolutní maximum +15V
Spotřeba naprázdno cca 5mA při 12V
Impedance reproduktoru min 4Ω
Výstupní výkon cca 0.25W při 6V napájení a 8Ω reproduktoru
Zesílení 26dB (20x)
36dB (60x)
46dB (200x)
volitelné propojkou J6
Rozměry 41x52x30mm bez knoflíku a šroubu

Popis konstrukce

Zapojení modulu

Schéma zdrojové části Schéma zesilovače

Zapojení modulu přímo vychází z katalogového zapojení. Na vstupu zesilovače je zapojen logaritmický potenciometr P1 jako regulátor hlasitosti. Vstup je stejnosměrně oddělen fóliovým kondenzátorem C4, nevadí pak ani záporné napětí na vstupu což je u univerzálního modulu užitečné. Při použití zesilovače do konkrétní konstrukce je možné samozřejmě použít i elektrolytický kondenzátor (správně polarizovaný) nebo jej úplně vynechat.

Propojka J6 umožňuje nastavením záporné zpětné vazby volit zesílení zesilovače. Je dokonce možné i připojit složitější zpětnovazební obvody pro změnu přenosové charakteristiky. Jak se to dělá j napsané v datovém listu integrovaného obvodu LM386. Propojka J5 ovlivňuje charakter zvuku.

Tlumící člen R4/C8 slouží k potlačení nestability zesilovače (na vyšších kmitočtech).

Napájecí obvod obsahuje ochrannou diodu, která omezuje napájecí napětí nesprávné polarity na bezpečnou velikost. Předpokladem fungování této ochrany je připojení na napájecí zdroj, který nedokáže zničit diodu D1.

Zapojení integrovaného obvodu

Vnitřní schéma integrovaného obvodu je velmi jednoduché.

Vnitřní zapojení LM386

Mechanická konstrukce

Modul je realizován na jednostranné desce plošných spojů. V rozích plošného spoje jsou čtyři upevňovací otvory pro šrouby M3. Aby se potenciometr brzy neulomil či nevyviklal z plošného spoje je vhodné modul doplnit o panel z kuperextitu ke kterému se potenciometr přišroubuje.

Osazení a oživení

Osazení a seznam součástek

Při osazování je třeba dát pozor pouze na polaritu elektrolytických kondenzátorů a integrovaného obvodu. Potenciometr se osazuje přímo do plošného spoje (nebo na kratičké dráty, pokud použijete potenciometr s pájecími očky). Panel pro mechanické uchycení potenciometru se připájí přímo k plošnému spoji.

Osazení

Reference Hodnota Reference Hodnota
C1, C9 330uF/16V J3, J4 JUMP3
C2 100nF J1+J2, J6 JUMP2X3
C3 47uF/16V J5 JUMP2
C4 1uF/63V P1 10k/LOG
C5 2n2 R1, R3 10k
C6 10uF/16V R2 1k2
C7, C8 33nF R4 10
D1 1N4004 U2 LM386

Oživení

Pokud jsou použity fungující součástky a spoje jsou správně provedené bude zesilovač fungovat napoprvé. Pro jistotu je vhodné při prvním zapnutí použít regulovatelný zdroj a při postupném zvyšování napájecího napětí zkontrolovat, zda je spotřeba zesilovače v rozumných mezích. Spotřeba naprázdno (bez signálu) je cca 5mA a s velikostí napájecího napětí se mění jen málo.