/Designs/HAM Constructions/SDRX01B/DOC/SRC/SDRX01B.cs.tex
1,5 → 1,5
\documentclass[12pt,a4paper,oneside]{article}
\usepackage[colorlinks=true]{hyperref}
\usepackage[colorlinks=true,unicode]{hyperref}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[czech]{babel}
\usepackage{graphicx}
7,6 → 7,7
\textwidth 16cm \textheight 25cm
\topmargin -1.3cm
\oddsidemargin 0cm
\usepackage{footnote}
\pagestyle{empty}
\begin{document}
\title{Softwarově definovaný přijímač SDRX01B nejen pro radioastronomii}
31,19 → 32,20
\tableofcontents
 
\section{Technické parametry}
\begin{savenotes}
\begin{table}[htbp]
\begin{center}
\begin{tabular}{|c|c|p{5cm}|}
\hline
\multicolumn{1}{|c|}{Parametr} & \multicolumn{1}{|c|}{Hodnota} & \multicolumn{1}{|c|}{Poznámka} \\ \hline
Napájecí napětí analogové části & $\pm$12V & 60mA (první kusy vyrobené do 1.8.2011 ale mohou mít osazené pouze 10V konenzátory 100uF)\\ \hline
Napájecí napětí analogové části & $\pm$12V \footnote{první kusy vyrobené do 1.8.2011 ale mohou mít osazené pouze 10V konenzátory 100uF} 100mA & Typicky 30mA \\ \hline
Napájecí napětí digitální části & +5V & 300mA \\ \hline
Napájecí napětí LNA & do +20V & max 500mA \\ \hline
Přijímaný frekvenční rozsah & 0,5 - 200 MHz & Prakticky je omezen kvalitou vstupních spínačů směšovače \\ \hline
Vstupní frekvenční rozsah LO & 1 - 400 MHz & Digitální část je dimenzována do cca 1GHz \\ \hline
IIP3 & $>$ 0dB & Údaj je velmi závislý na parametrech zvukové karty \\ \hline
MDS & -120dBm & -117dBm pro 3dB nad šumem \\ \hline
Potlačení zrcadlového příjmu & >50d: & Běžně dosažitelných je 70dB (hodnota závisí na kvalitě nastavení P1)\\ \hline
Přijímaný frekvenční rozsah & 0,5 - 200 MHz\footnote{Prakticky je omezen kvalitou vstupních spínačů směšovače} & \\ \hline
Vstupní frekvenční rozsah LO & 1 - 400 MHz \footnote{Digitální část je dimenzována do cca 1 GHz} & Limitem je LO \\ \hline
IIP3 & $>$ 0 dB & Údaj je velmi závislý na parametrech zvukové karty \\ \hline
MDS & -120 dBm & -117 dBm pro 3 dB nad šumem \\ \hline
Potlačení zrcadlového příjmu & $>$ 50 dB & Typicky 70dB \footnote{Hodnota závisí na přesnosti nastavení P1}\\ \hline
Zisk & 40-60dB & Lze částečně ovlivnit konfigurací NF zesílení\\ \hline
Šumové číslo & $<$ 30dB & \\ \hline
\end{tabular}
50,6 → 52,7
\caption{Údaje uvedené v tabulce jsou platné pro příjem na frekvenci 150MHz.}
\end{center}
\end{table}
\end{savenotes}
 
\newpage
\section{Popis konstrukce}
73,20 → 76,20
 
\subsection{Mechanická konstrukce}
 
Mechanická konstrukce je řešena na dvouvrstvé desce s geometrií kompatibilní se základovou deskou MLAB (Pro lepší odstínění přijímače je vhodné použít duralovou desku ALBASE). Dvouvrstvý plošný spoj je zvolen hlavně kvůli kvalitnímu odstínění okolního rušení horní měděnou vrstvou. To umožňuje přijímače instalovat i velmi blízko sebe případně i nad sebe avšak všechny konektory kromě NF audio výstupu předpokládají přivedení kabelu kolmo na rovinu desky. SMA konektor je možné osadit i úhlový s přivedením kabelu do boku, ale za cenu nepatrně vyššího útlumu úhlového konektoru. Při těsné montáži je potřeba počítat i s určitou teplotní stabilizací, neboť digitální část okolo spínaného směšovače má poměrně velký příkon a způsobuje zahřívání zhruba o 15$^\circ C$ nad okolní teplotu. Pokud je od přijímače vyžadována dlouhodobá stabilita je proto vhodné jej umístit do termostatovaného boxu společně s LO.
Mechanická konstrukce je řešena na dvouvrstvé desce s geometrií kompatibilní se základo\-vou deskou MLAB (Pro lepší odstínění přijímače je vhodné použít duralovou desku ALBASE). Dvouvrstvý plošný spoj je zvolen hlavně kvůli kvalitnímu odstínění okolního rušení horní měděnou vrstvou. To umožňuje přijímače instalovat i velmi blízko sebe případně i nad sebe avšak všechny konektory kromě NF audio výstupu předpokládají přivedení kabelu kolmo na rovinu desky. SMA konektor je možné osadit i úhlový s přivede\-ním kabelu do boku, ale za cenu nepatrně vyššího útlumu úhlového konektoru. Při těsné montáži je potřeba počítat i s určitou teplotní stabilizací, neboť digitální část okolo spínaného směšovače má poměrně velký příkon a způsobuje zahřívání zhruba o 15$^\circ C$ nad okolní teplotu. Pokud je od přijímače vyžadována dlouhodobá stabilita je proto vhodné jej umístit do termostatovaného boxu společně s LO.
 
\section{Výroba a testování}
Výrobu vlastní desky pro přijímač nemohu doporučit. Neboť domácí výroba je dvouvrstvého plošného spoje je náročná sama o sobě a tento motiv plošného spoje navíc obsahuje plošky pro komponenty s poměrně vysokou třídou přesnosti.
 
\subsubsection{Osazení}
\subsection{Osazení}
Vlastní osazení přijímače předpokládá zvládnutí SMT technologie. Nejkomplikovanější část je letování analogových spínačů u kterých je nutné dát pozor na přehřátí a je tedy vhodné použít více tavidla.
 
\subsubsection{Nastavení}
Nastavení přijímače spočívá v opatrném připojení na napájecí napětí. (Symetrický napájecí zdroj musí být dostatečně kvalitní a vyhlazený, aby nedocházelo k průniku rušení do analogové části. Je též vhodné aby zdroj měl proudové omezení.)
\subsection{Nastavení}
Nastavení přijímače spočívá v opatrném připojení na napáje\-cí napětí. Symetrický napájecí zdroj musí být dostatečně kvalitní a vyhlazený, aby nedocházelo k průniku rušení do analogové části. A je též vhodné aby zdroj měl proudové omezení
 
Následně je důležité nastavení shodných amplitud obou výstupních kanálů I a Q na stejnou úroveň pomocí trimru na horní straně desky. To lze udělat buď pomocí zvukové karty a minimalizace zrcadlových kmitočtů nějakého relativně silného AM vysílače. Lze použít i metodu, kdy pomocí Jumperů, které slouží na výběr zesílení odpojíme jeden kanál (ten ve větvi s trimrem) a v softwaru si označíme aktuální úroveň signálu z antény. Pak analogicky kanál odpojíme připojíme naopak původně odpojený. Pomocí trimru pak nastavíme stejnou hodnotu signálu. Tento způsob je velmi jednoduchý a lze ho použít i za chodu, ale není příliš přesný. hodí se spíše na detekci poruchy (nefungující jeden z kanálů).
 
Nejpřesnější metoda je použití signálového generátoru, který necháme vysílat do přijímače signálem cca -50dBm na požadovaném kmitočtu, kde potřebujeme přijímač zkalibrovat a trimrem nastavíme zrcadlový kmitočet ve spektrogramu na minimální hodnotu. Pokud nemáme signálový generátor lze využít například další přijímač SDRX01B s jiným LO. Který díky zpětnému vyzařování do antény umožní stejný postup.
Nejpřesnější metoda je použití signálového generátoru, který necháme vysílat do přijí\-ma\-če signálem cca -50dBm na požadovaném kmitočtu, kde potřebujeme přijímač zkalibrovat a trimrem nastavíme zrcadlový kmitočet ve spektrogramu na minimální hodnotu. Pokud nemáme signálový generátor lze využít například další přijímač SDRX01B s jiným LO. Který díky zpětnému vyzařování do antény umožní stejný postup.
Další potlačení zrcadlového kmitočtu lze provádět vhodným nastavením zesílení jednotlivých kanálů ADC a jejich fázovým posuvem. Většina programů pro SDR má proto možnost vyvážení amplitudy a fáze.
 
\section{Programové vybavení}
/Designs/HAM Constructions/SDRX01B/DOC/SRC/SDRX01B.en.tex
7,6 → 7,7
\textwidth 16cm \textheight 25cm
\topmargin -1.3cm
\oddsidemargin 0cm
\usepackage{footnote}
\pagestyle{empty}
\begin{document}
\title{Software Defined Receiver SDRX01B not only for radioastronomy}
31,14 → 32,15
\tableofcontents
 
\section{Technical parameters}
\begin{savenotes}
\begin{table}[htbp]
\begin{center}
\begin{tabular}{|c|c|p{5cm}|}
\hline
\multicolumn{1}{|c|}{Parameter} & \multicolumn{1}{|c|}{Value} & \multicolumn{1}{|c|}{Note} \\ \hline
Powering voltage for analogue part & $\pm$10V & 100mA \\ \hline
Powering voltage for analogue part & $\pm$12 V 100mA \footnote{First devices manufactured before 1.8.2011 may be equipped by 10 V tatal capacitors onl thus cannot by longly stressed by $\pm$12 V power voltage } & Typical current draw 30 mA \\ \hline
Powering voltage for digital part & +5V & 300mA \\ \hline
Bias of optional LNA & up to +20V & max 500mA (Fused by 750mA on board) \\ \hline
Bias of optional LNA & up to +20V max 500mA & Fused by 750mA on board \\ \hline
Frequency range & 0,5 - 200 MHz & With populating by chosen parts even up 450MHz \\ \hline
IIP3 & $>$ 0dB & Preliminary \\ \hline
Gain & 40-60dB & Selectable by jumper \\ \hline
46,6 → 48,7
\end{tabular}
\end{center}
\end{table}
\end{savenotes}
 
\newpage
\section{Description of construction}