\documentclass[12pt,a4paper,twoside]{article}
\usepackage[colorlinks=true]{hyperref}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[czech]{babel}
\usepackage{graphicx}
\textwidth 16cm \textheight 24.6cm
\topmargin -1.3cm
\oddsidemargin 0cm
\pagestyle{empty}
\begin{document}
\title{Softwarově definovaný přijímač SDRX01A}
\author{Jakub Kákona, kaklik@mlab.cz}
\maketitle
\thispagestyle{empty}
\begin{abstract}
\end{abstract}
\begin{figure} [htbp]
\label{tranzistory}
\begin{center}
\includegraphics [width=80mm] {SDRX01A_Top_Big.JPG}
\end{center}
\end{figure}
\tableofcontents
\section{Technické parametry}
\begin{table}[htbp]
\begin{center}
\begin{tabular}{|r|r|}
\hline
\multicolumn{1}{|c|}{Parametr} & \multicolumn{1}{|c|}{Hodnota} & \multicolumn{1}{|c|}{Poznámka} \\ \hline
Napájecí napětí & \plusminus 10-12V & \\ \hline
Šumové číslo & < 30dB & \\ \hline
& & \\ \hline
& & \\ \hline
\end{tabular}
\end{center}
\end{table}
\newpage
\section{Popis konstrukce}
\subsection{Zapojení}
Zapojení přijímače vychází z původní konstrukce
\subsection{Мechanická konstrukce}
Mechanická konstrukce je řešena na dvouvrstvé desce s rozměry kompatibilními se základovou deskou MLAB. Dvouvrstvá deska je zvolena hlavně kvůli kvalitnímu odstínění okolního rušení horní měděnou vstrvou. To umožnuje přijímače instalovat i velmi blízko sebe případně i nad sebe avšak všechny konektory kromě NF audio výstupu předpokládají přivedení kabelu kolmo na rovinu desky. SMA konektor je možné osadit i úhlový s přivedením kabelu do boku, ale za cenu nepatrně vyššího útlumu úhlového konektoru. Při těsné montáži je potřeba počítat i s určitou teplotní stabilizací, nebot digitální část okolo spínaného směšovače má poměrně velký příkon a způsobuje zahřívání zhruba o 15 C nad okolní teplotu.
\section{Výroba a testování}
Výrobu vlastní desky pro přijímač nemohu doporučit. Nebot domácí výroba je dvouvrstvého plošného spoje je náročná sama o sobě a tento motiv plošného spoje navíc obsahuje plošky pro komponenty s poměrně vysokou třídou přesnosti.
\subsubsection{Osazení}
Vlastní osazeni prijímače predpokládá zvládnutí SMT technologie. Nejkomplikovanější část je letování analogových spínačů u kterých je nutné dát pozor na přehřátí a je tedy vhodné použít více pastového tavidla.
\subsubsection{Nastavení}
Pokud je přijímač osazen bez chyb a zkratů, tak nastavení přijímače spočívá v opatrném připojení na napájecí napětí. (Symetrický napájecí zdroj musí být dostatečně kvalitní a vyhlazený, aby nedocházelo k průniku rušení do analogové části. Je též vhodné aby zdroj měl proudové omezení.) A nastavení shodných amplitud obou výstupních kanálů I a Q na stejnou úroven pomocí trimru na horní straně desky. To lze udělat buď pomocí zvukové karty a minimalizace zdrcadlovychh kmitoctu nejakeho relativně silného AM vysílače a nebo přesneji pomoci dvoukanálového osciloskopu v libovolné části pásma. Lze použít i metodu, kdy pomocí Jumperů, které slouží na výběr zesílení odpojíme jeden kanál (ten ve větvi s trimrem) a v softwaru si označíme aktuální úroveň signálu z antény. Pak analogicky kanál odpojíme připojíme naopak ten původně odpojený. Pomocí trimru pak nastavíme stejnou hodnotu signálu. Tento způsob je velmi jednoduchý a
lze ho použít i za chodu, avšak je třeba si uvědomit, že je potřeba ještě zkontrolovat fázový posun. Který by mezi kanály měl být $/pi / 2$.
\section{Programové vybavení}
Základním programovým vybavením jsou všechny softwary využívající zvukovou kartu v komplexním režimu pro vstup signálu. Tedy například programy jako Winrad či Spectrum Lab.
\end{document}