Subversion Repositories svnkaklik

Compare Revisions

Ignore whitespace Rev 880 → Rev 881

/dokumenty/skolni/RoP/DOC/SRC/rocnikova_prace-titulni_strany.tex
File deleted
/dokumenty/skolni/RoP/DOC/SRC/TCPC.pdf
Cannot display: file marked as a binary type.
svn:mime-type = application/octet-stream
/dokumenty/skolni/RoP/DOC/SRC/TCPC.tex
68,14 → 68,25
\vsp{5}
 
\pagebreak
 
\tableofcontents
\pagebreak
 
\section{Zadání práce}
 
\begin{abstract}
Předmětem této práce je návrh konstrukce přístroje určeného k měření krátkých časových intervalů vázaných na elektrické impulzní signály.
Krátkým časovým intervalem se v tomto případě rozumí řádově desítky piko sekund až jednotky mikrosekund. Od přístroje tohoto typu je obvykle vyžadováno velké časové rozlišení (65ps). Přístroj pak má široké uplatnění v medicíně průmyslu, kosmickém výzkumu a v experimentálních přístrojích fyziky vysokých energií.
\end{abstract}
 
\section{Zadání práce}
 
Vytvořte přístroj měřící časové intervaly využívající čip TDC-GP2 od firmy Acam. Navrhněte a osaďte tištěný spoj. Hotové a odladěné zařízení otestujte ve Vámi zvolených a navržených experimentech.
 
\begin{enumerate}
\item Seznamte se s funkcí mikrokontrolérů PIC.
\item Seznamte se s funkcí TDC-GP2.
\item Realizujte prototyp zařízení.
\item Ověřte jeho funkci.
\end{enumerate}
 
\subsection{Časově digitální převodník (TDC)}
 
Nejjednodušším způsobem elektronického měření časových intervalů je použití čítače a oscilátoru. Čítač pak počítá počet period oscilátoru mezi příchozími pulzy pro start a stop signál. Toto řešení ale začíná být se zkracujícími se intervaly velmi nepraktické, jelikož pro získání velkého časového rozlišení je třeba vysoká frekvence velice přesného oscilátoru.
108,6 → 119,8
 
\section{Realizace}
 
\subsection{Architektura zařízení}
 
Pro konstrukci přístroje byl zvolen jako hlavní měřící prvek čip TDC-GP2 od firmy Acam. Tento integrovaný obvod využívá k měření krátkých časových intervalů výše popsané metody řetězově zapojených hradel. Blokové schéma vnitřní architektury čipu je znázorněno na obrázku \ref{GP2_chip_block}.
Čip obsahuje mnoho dalších podpůrných obvodů, které zjednodušují jeho použití a také přidávají další funkce (generování spouštěcího pulzu například pro výstřel LASERu, blok umožňující měření teploty atd.).
 
130,9 → 143,16
\end{center}
\end{figure}
 
\subsection{Konstrukční platforma}
 
Vzhledem k nepříliš kvalitní technické dokumentaci ke zvolenému čipu by nebylo časově ani ekonomicky výhodné pro přístroj navrhovat okamžitě jednoúčelový plošný spoj. Pro vývoj zařízení byla proto zvolena prototypovací platforma MLAB \cite{MLAB}, která díky své variabilní modulární konstrukci umožňuje snadno a rychle měnit zapojení i fyzické rozložení.
 
Tím je umožněno velmi efektivně procházet nejrůznější provozní stavy a upravovat konstrukci podle aktuálních potřeb programu nebo externího měřícího přístroje.
 
 
\subsection{Testovací prototypy}
 
Pro otestování funkčnosti zvoleného čipu byly sestaveny dva testovací prototypy, které se liší, především komunikační architekturou a způsobem generování testovacích impulzů.
Pro otestování funkčnosti zvoleného čipu byly sestaveny dva testovací prototypy, které se liší, především komunikačním rozhraním a způsobem generování testovacích impulzů.
 
\begin{figure}[htbp]
\begin{center}
229,7 → 249,7
\subsubsection{Fire generator - generování spouštěcího signálu}
Oba měřící módy čipu umí využít takzvaný "Fire generator", který slouží k vygenerování spouštěcího signálu pro začátek měření. (Například výstřel LASERu). K tomu v knihovně opět existují potřebné prostředky.
Oba měřící módy čipu umí využít takzvaný "Fire generator", který slouží k vygenerování spouštěcího signálu pro začátek měření (Například výstřel LASERu).
 
 
\subsubsection{Měření teploty}
242,11 → 262,42
 
\subsubsection{Datový výstup}
 
Datový výstup je podobný známému GPS textovému formátu NMEA. Zde je příklad výstupních dat:
Datový výstup je inspirován textovým formátem GPS NMEA.
 
Příklad datového výstupu je následující.
 
Výstupní data jsou odesílána na sérový port s parametry 9800 8N1. A ke sběru dat lze použít libovolný textový terminál.
\begin{verbatim}
# TDC0.2 (C) 2011 Jakub Kakona
$TDC0.2->TM
$TDC0.2 TMP 0007506076 0007519380 0008204130 4294967295 291.90
$TDC0.2->M2 1
$TDC0.2 M2 0.7005860
\end{verbatim}
 
Po resetu se přístroj ohlásí jako TDC a přidá verzi firmwaru. Na následující řádek je vypsán prompt
 
\begin{verbatim}
$TDC0.2->
\end{verbatim}
 
Prompt opět pokaždé obsahuje verzi firmwaru, aby bylo možné v nadřazeném počítači rozlišit více přístrojů v různých stádiích vývoje.
 
Příkaz
\begin{verbatim}
TM
\end{verbatim}
Spouští měření teploty, výstupem jsou 4 relativní hodnoty + teplota naměřená čidlem DS18B20 udávaná v kelvinech.
 
 
Příkaz
\begin{verbatim}
M2 1
\end{verbatim}
Spouští časové měření v módu 2 příkaz má jeden jednociferný parametr - počet předpokládaných zásahů měřícího kanálu 1 (V příkladu má hodnotu 1). Výstupem je změřený čas počítaný od hrany START pulzu v us.
 
Výstupní data jsou odesílána na sérový port s parametry 9800 8N1. A ke sběru dat lze použít libovolný textový terminál. Firmware zpracovává pouze prvních 20 příchozích znaků v každé řádce (řádka musí být ukončena ASCII znakem 13), všechny přečtené příchozí znaky jsou echovány zpět na výstup, je tak umožněna kontrola správnosti přenosu a implementace vlastní check-sum.
Neznámý, nebo syntakticky špatný příkaz, je firmwarem ignorován a je vypsán nový prompt. Každá provedená výstupní řádka obsahuje identifikaci měření - TMP, M2, nebo M1.
 
\section{Výsledky}
Na dvou prototypech byla ověřena funkčnost čipu TDC-GP2
 
315,7 → 366,7
\bibitem{AN-610}{\em TDC-GP2 datasheet }\\
\texttt{http://www.acam-usa.com/GP2-Data-Sheet-Download.html}
 
\bibitem{AN-610}{\em MLAB electronics development system }\\
\bibitem{MLAB}{\em MLAB electronics development system }\\
\texttt{http://www.mlab.cz}