Subversion Repositories svnkaklik

Compare Revisions

Ignore whitespace Rev 774 → Rev 775

/dokumenty/skolni/PRA2/GammaSpektra/Gamma_spektra.tex
84,9 → 84,23
 
 
\section{Diskuse}
\begin{enumerate}
\item Po správném nastavení osciloskopu připojeného na jednokanálový spektrometr bylo vidět průběhy mnoha pulzů překrývajíících se přes sebe. Kde ve vyšších amplitudách byla patrná jistá nehomogenita,podle které bylo možno předpokládat existenci charakteristického píku.
 
\item Spektrum $ ^{137}\rm Cs$ jsme naměřili pomocí manuálního měření. Použité okno bylo 100mV. Naměřené spektrum je uvedeno v grafu.
 
\item Mnohokanálovým analyzátorem jsme naměřili podobným postupem i spektra dalších zářičů. $^{241}\rm Am$, $^{60}\rm Co$ a $^{133}\rm Ba$
 
\item Díky znalosti charakteristických energií $^{137}\rm Cs$ a $^{60}\rm Co$ jsme získali kalibrační křivku detektoru a také jeho rozlišovací schopnost v závislosti na energii záření. Obě tyto charakteristiky jsou vyneseny v grafech.
 
\item Pro zářič $ ^{137}\rm Cs$ jsme určili hodnotu píku zpětného rozptylu, komptonovy hrany, energii rentgenoveho piku.
 
\item Neznámý zářič jsme díky charakteristocké energii identifikovali jako.
 
\item Spektráním analyzátorem jsem také naměřili přírodní pozadí v místnosti. Avšak naměřené itenzity jsou tak malé, že nemohou nijak výrazně ovlivnit tvar naměřených spekter. Zároveň se také nepodařilo v naměřeném pozadí identifikovat konkrétní zářiče, protože naměřená data neobsahují, žádný identifikovatelný pík.
 
\end{enumerate}
 
\section{Závěr}