Subversion Repositories svnkaklik

Compare Revisions

Regard whitespace Rev 949 → Rev 950

/dokumenty/skolni/BP/DOC/SRC/laserovy_vysilac.tex
208,7 → 208,7
 
\subsection{Pevnolátkový diodově čerpaný LASER s generací druhé harmonické}
 
Jde o konstrukční LASERu, který jako aktivního prostředí využívá pevnolátkový krystal čerpaný polovodičovou diodou. Ve rezonátoru LASERu je zároveň umístěn konverzní krystal, který díky nelineárním optickým jevům umožňuje generovat druhou harmonickou frekvenci základní generované vlnové délky. Toto konstrukční uspořádání je známo jako DPSSFD (Diode Pumped Solid State LASER Frequency Doubled)
Jde o konstrukční LASERu, který jako aktivního prostředí využívá pevnolátkový krystal čerpaný polovodičovou diodou. Ve rezonátoru LASERu je zároveň umístěn konverzní krystal, který díky nelineárním optickým jevům umožňuje generovat druhou harmonickou frekvenci základní generované vlnové délky. Toto konstrukční uspořádání je známo jako DPSSFD (Diode Pumped Solid State Frequency Doubled) LASER.
 
\subsection{Metody generace krátkých impulzů}
 
249,7 → 249,13
\item[LASER] - LASERový modul
\end{description}
 
\subsection{Zdroje ztrátového výkonu v DPSSFD}
 
\subsubsection{Učinnost čerpací diody}
 
\subsubsection{Konverzní účinnost aktivního prostředí}
 
 
\subsection{Laserové moduly}
 
 
265,16 → 271,39
 
\subsection{Čerpací dioda}
 
Polovodičová čerpací dioda, která je na začátku DPSSFD modulu může mít obecně několik možností konstrukce. Samotné pouzdro diody však obvykle obsahuje kromě LASERové diody, generující výstupní svazek, ještě referenční fotodiodu sloužící k získání zpětné vazby z výkonu vystupujícího svazku záření. Tyto dvě diody mají běžně společný jeden terminál. Protože každá z diod má dva vývody, tak je možných několik způsobů zapojení v pouzdře. Označují se písmeny P, N, M. Referenční dioda pak dále bývá rozlišována jako MD (monitor Diode) a laserová dioda LD (LASER Diode).
 
Referenční zpětnovazebné fotodioda, se ale nedá použít ke kalibračním účelům, protože takto indikovaný výkon se může měnit mezi jednotlivými várkami LASERů až o jeden řád.
 
její vyzařovaná vlnová délka je ovšem poměrně silně závislá na teplotě přechodu v polovodičové struktuře a u běžných GaAlAs diod se teplotní koeficient, změny vlnové délky pohybuje okolo hodnoty 0,25nm/C. Absorpční čára aktavního prostředí laseru NdYag je však široká pouze XX nm. Což klade poměrně vysoké nároky i na stabilizaci vlnové délky. Vysoká provozní teplota LASERové diody navíc vede ke zvýšení prahu LASERové generace a tím pádem, ke zvýšení potřebného budícího proudu, který má za následek vyšší ztrátový výkon. Další problémem, který při vysokých pracovních teplotách může nastat, je mode-hopping, který se projevuje náhodným přeskakováním vyzařovaných vlnových délek.
Z tohoto důvodu, byl celý modul společně s čerpací diodou vybaven masivním chladičem umoňujícím dobrý odvod tepla z LASERového systému.
 
\subsection{Buzení čerpací diody}
 
 
 
\section{Diskuse dosažených výsledků}
 
\subsection{Dosažené parametry vysílače}
 
 
\subsection{Možnosti dalšího vylepšení}
 
\subsubsection{Zapouzdření vysílače}
 
\subsubsection{Aktivní stabilizace teploty}
 
Vzhledem k tomu, že pro správnou funkci polovodičové diody je kritická její provozní teplota. Tak by bylo vhodné zařízení vybavit systémem s aktivní regulací provozní teploty LASERu, stávající stav konstantního odvodu tepla chladičem, je účinný pouze v prostředí s vhodným rozsahem teplot, které umožní ustálení tepelné rovnováhy. A tím i stabilizaci pracovního bodu LASERu. Zároven je známá zavislost mezi provozní teplotou a životností diody, která odpovídá zhruba zdvojnásobení životnosti při redukci provozní teploty o 10$^\hcirc$C
 
 
\subsubsection{Kombinace s jinými přístroji}
 
 
 
 
 
 
\pagebreak
\listoffigures
\pagebreak
281,6 → 310,8
 
\begin{thebibliography}{99}
\bibitem{http://www.nohrsc.nws.gov/technology/avhrr3a/avhrr3a.htm} {Zdroj obrázku reflektivity oblačnosti}
\bibitem{} {Driving Diode Lasers is Staraightforward}
 
\end{thebibliography}
 
\end{document}